500plus

Ośrodek Pomocy Społecznej w Mszanie wziął udział w plebiscycie „Miasto/Gmina życzliwa długoWIECZNYM”, aby przedstawić działania na rzecz osób starszych. Konkurs zorganizował katowicki oddział Gazety Wyborczej. W plebiscycie udział wzięło 60 miast/gmin z województwa śląskiego. Do kolejnego etapu komisja zakwalifikowała 15 uczestników. Po ich wyłonieniu internauci wybrali laureatów. I miejsce- zajęły Tychy, II- Świętochłowice, a III- Częstochowa. Gmina Mszana uplasowała się na IV miejscu wraz z Rybnikiem. Do sukcesu przyczyniła się cała społeczność Gminy Mszana, grupy twórcze zrzeszające seniorów i działające na ich rzecz, Urząd Gminy w Mszanie oraz jednostki organizacyjne gminy.

Gmina Mszana zaprezentowała przed komisją m.in. następujące działania skierowane do seniorów:

• Koła Gospodyń Wiejskich w Mszanie, Połomi i Gogołwej (integracja ze środowiskiem lokalnym, kultywowanie tradycji, promocja lokalnych potraw np. święcelnik, kołacz, moczka)

• Związek Emerytów i Rencistów Mszany, Połomi i Gogołowej (spotkania przy kawie, obchody Dnia Seniora, wycieczki turystyczno- krajoznawcze, wieczorki taneczne)

• Zespoły śpiewacze: „Mszanianka”, „Połomianka” i „Adagio” (kultywowanie tradycji śpiewaczych, promocja gminy na zewnątrz)

• Grupy twórcze: „Format” w Mszanie, „Złote rączki” w Połomi i „Magiczne paluszki”
    w Gogołowej (zajęcia rękodzielnicze, wykonywanie ozdób świątecznych do kościołów)

• Grupa teatralna „Kredens” w Połomi (wystawianie sztuk teatralnych i promocja gminy na zewnątrz)

• Urząd Gminy w Mszanie (nowoczesna infrastruktura dostosowana do potrzeb osób starszych: Park Aktywnej Rekreacji w Mszanie, siłownie zewnętrzne, zrewitalizowane centrum Połomi, altanki, gabloty sołeckie, przystanki autobusowe z miejscami siedzącymi)

• Aktywizacja międzypokoleniowa prowadzona przez placówki oświatowe (Dzień Babci i Dziadka)

• GOKiR i GOS (imprezy, festyny, wycieczki turystyczno- krajoznawcze, zajęcia sportowe)

• Ośrodek Pomocy Społecznej w Mszanie: „KOPERTA ŻYCIA”, spotkanie opłatkowe, śniadanie wielkanocne, „wietrzenie szaf”, pomoc finansowa, pomoc rzeczowa, promowanie działań realizowanych poza gminą, interfejs pomocowy, docieranie pracowników socjalnych do osób starszych i diagnozowanie ich potrzeb (praca socjalna) i inne,

Gratulujemy wszystkim laureatom plebiscytu. Dziękujemy za wsparcie i oddane głosy. Cieszymy się, że działalność naszej gminy na rzecz seniorów została doceniona i z pewnością będzie kontynuowana i rozszerzana.

<< Listopad 2018 >>
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N